Max Wikström

 

Opinnot

Kaitaan kuvataidelukio 1991
Teatterikorkeakoulun Valo- ja äänisuunnittelun laitos 1992-
Kuvataideakatemia, erikoistavat opinnot, syksy 1995
Wimbledon School of Art; Department of Theatre Design, kevät 1997
Taideteollinen korkeakoulu, lavastustaiteen laitos, erikoistavat opinnot, 2000-2001

 

Produktiot

        2015

  • Nummisuutarit, näytelmä, valosuunnittelu, ohjaus Janne Reinikainen, Kansallisteatteri Suuri näytämö
  • Palvelija, näytelmä, lavastus ja valosuunnittelu, ohjaus Raila Leppäkoski, Helsingin kaupunginteatteri, Arena näyttämö
  • Sattumia, näytelmä, valosuunnittelu, ohjaus Lauri Maijala, KOM-teatteri
  • kuka pelkää Virginia Woolfia?,  näytelmä, valosuunnittelu, ohjaus Pasi Lampela, Espoon kaupunginteatteri

        2014

  • Pohjalla, näytelmä, valosuunnittelu, ohjaus Janne Reinikainen, Kansallisteatteri Pieni näyttämö
  • Anita Berber, tanssiesitys, valosuunnittelu, koreografia Martin Stiefermann, Kunstlerhau Bethanien Berlin
  • Lauantai, näytelmä, valosuunnittelu, ohjaus Irene Aho, Kansallisteatteri Pieni näyttämö

        2013 

  • 100 kesää 1000 yötä, musaikaali, valosuunnittelu, ohjaus Janne Saarakkala, Seinäjoen kaupunginteatteri
  • Arabialainen Yö, näytelmä, valosuunnitelu, ohjaus Maria Oiva, KoKo Teatteri Helsinki
  • Fantasiaa!, näyttelyn lavastuksen ja valaistuksen suunnittelu, Lelumuseo Hevosenkenkä WeeGee Espoo
  • Leirintäalueooppera, pienoisoopperalavastus ja valosuunnittelu, ohjaus Pertti Sveholm, Oulun musiikkijuhlat

        2012

  • Töölönkatu 33 , näytelmä, lavastus ja valosuunnittelu,  ohjaus Titta Halinen, teatteri Takomo Helsinki
  • Kultakutri ja kolme karhua , nukketeatterinäytelmä, lavastus,  ohjaus Pekka Heiman, Teatteri Hevosenkenkä Espoo
  • SupersankariTAR, näytelmä, lavastus ja valosuunnittelu,  ohjaus Henry Hanikka, KoKo Teatteri Helsinki
  • Hassut, Hauskat ja Hurjat lelut, näyttelyn lavastuksen ja valaistuksen suunnittelu,  Lelumuseo Hevosenkenkä WeeGee Espoo
  • Pudonneet, näytelmä,  lavastus ja valosuunnittelu, ohjaus Minna Puolanto, KoKo teatteri Helsinki

        2011

  • Yerma, näytelmä, valosuunnittelu,  ohjaus Katariina Numminen, teatteri puoli Q Helsinki
  • Maamme, näytelmä, valosuunnittelu,  ohjaus Anni Ojanen, Kansallisteatteri Willensauna Helsinki
  • Monogram, tanssiteos, valosuunnittelu,  koreografia Tomi Paasonen, tanssiteatteri Zodiak Helsinki
  • Lähes onnellinen mies, näytelmä, lavastus ja valosuunnittelu, ohjaus Juha Kukkonen, teatteri Jurkka Helsinki
  • Kuolema korjaa univelat, näytelmä, lavastus ja valosuunnittelu, ohjaus Anna Veijalainen, KoKo teatteri Helsinki
  • Viha sydämessä, näytelmä (lavastus ja valosuunnittelu) ohjaus Anni Ojanen, teatteri Jurkka Helsinki, Tallinna
  • Nothing to Declare &  LeLeLe / monodraamat, 2  pienoisoopperaa, lavastus ja valosuunnittelu, ohjaus Tomi Paasonen & Anna-Mari karvonen, kansallisooppera Alminsali  Helsinki  Huddersfield contemporary music festival, Warsaw, Berlin,

        2010

  • Täydellinen päivä, näytelmä , lavastus, ohjaus Jussi Nikkilä, Q-teatteri  Helsinki
  • Don Hamlet, näytelmä, lavastus ja valosuunnittelu, ohjaus Ari Wahlsten, KoKo teatteri Helsinki
  • Varjofinlandia, näytelmä, lavastus ja valosuunnittelu, ohjaus, Anna Veijalainen, KoKo teatteri Helsinki
  • Makuukamariooppera, lavastus ja valosuunnittelu, Ateneumsali Helsinki, Oulun musiikkijuhlat
  •  Valhe, näytelmä, lavastus ja valosuunnittelu,  ohjaus Paavo Westerberg, Kansallisteatteri Willensauna Helsinki

        2009

  •  Talvisirkus Tuike, sirkusesitys, valosuunnittelu, ohjaus Hannu Raatikainen, Tanssiteatteri Hurjaruuth Helsinki
  •  Myöhästynyt hääyö, näytelmä, valosuunnittelu, ohjaus Hannu Raatikainen, Espoon kaupunginteatteri
  •  Oikea Suora, näytelmä, lavastus ja valosuunnittelu,  ohjaus Jukka Hytti, Q-teatteri  Helsinki

         2008

  •  Hildegard Knef / onni tuntee vain minuutteja, musiikkinäytelmä, lavastus ja valosuunnittelu, ohjaus Raila Leppäkoski, KoKo teatteri  Helsinki, Teatterikesä Tampere, Helsingin kaupungiteatteri studio Elsa
  •  Die helle nacht des nichts des angst, näytelmä, valosuunnittelu,  ohjaus Sebastian Mauksch, Ballhaus Ost  Berlin
  •  Popularmusik aus Vittula, näytelmä, lavastus yhdessä Kati Lukan kanssa,  ohjaus Katariina Lahti, staatstheater Rostock

          2007

  •  Villisorsa, näytelmä, lavastus ja valosuunnittelu, ohjaus Paavo Westerberg, Kansallisteatteri pieni näyttämö  Helsinki
  •  Interface / Macrophone, 2 tanssiteosta, lavastus ja valosuunnittelu,  koreografia Tomi Paasonen, Dock 11 Berlin
  •  Begeben sie sich, tanssiteos, lavastus ja valosuunnittelu,  koreografia Martin Stieferman, academie der Kunst Berlin

         2006

  •  Kotiin ennen pimeää, näytelmä (valosuunnittelu) ohjaus Paavo Westerberg, Kansallisteatteri Willensauna, Helsinki
  •  Viulunsoittaja katolla, musikaali, lavastus ja valosuunnittelu, ohjaus Pertti Sveholm, Aleksanterin teatteri Helsinki
  •  Hyvin päättyy kaikki, näytelmä, lavastus ja valosuunnittelu, ohjaus Esa Leskinen, Ryhmäteatteri  Helsinki
  •  Sobstories, näytelmä, lavastus ja valosuunnittelu,  ohjaus Katariina Numminen, Volksbuhne Berlin
  •  Wahllos, tanssiteos, valosuunnittelu  koreografia Martin Stiefermann, Dock 11 Berlin
  •  Ranta, näytelmä, valosuunnittelu, ohjaus Kalle Chydenius, Korjaamo teatteri Helsinki

        2005

  •  Wir Später, valosuunnittelu, näytelmä, ohjaus Alexis Bug,  Sophiensaele Berlin
  •  Paniikki, näytelmä,  valosuunnittelu yhdessä Pietu Pietiäisen kanssa, ohjaus Mika Myllyaho, Ryhmäteatteri, Helsinki
  •  Kuulutetun kuoleman kronikka / kronika Zapowiedzianej Smerci, näytelmä, valosuunnittelu, ohjaus Wojtek Klemm, Gdanskin  kaupunginteatteri
  •  Kerjääminen Kielletty / saksankielinen versio, näytelmä, lavastus ja valosuunnittelu, ohjaus Katariina Numminen, Volksbuhne Berlin
  •  10 geboten / 10 käskyä,  10 osainen tanssiteos, valosuunnittelu, koreografia Weiss, Zöllig, Wieland, O`day, Stifermann, Boan, Guy & Ronnie,  Oldenburgisches staatsteater

        2004

  •  Memotrip, tanssiteos, valosuunnittelu, koreografia Martin Stiefermann, Dock 11 Berlin, Oldenburgisches staatsteater
  •  Koirien Kalevala, ooppera, valosuunnittelu, ohjaus Minna Vainikainen,  Savonlinna sali, Savonlinnan oopperajuhlat
  •  Sininen appelsiini, näytelmä, valosuunnittelu, ohjaus Anna Elina Lyytikäinen, Linnateatteri Turku
  •  Das Lewskow-Manuscript, tanssiteos, valosuunnittelu, koreografia Martin Stiefermann, Dock 11 Berlin, Oldenburgisches staatsteater, Nurnburg,
  •  Kerjääminen kielletty, näytelmä, valosuunnittelu,  ohjaus Katariina Numminen, Teatteri Universum, Helsinki

        2003

  • Kaksi kädellistä (kiertueversio) / the father, the son and holy moses, näytelmä,valosuunnittelu sekä  kiertueversion lavastus yhdessä Martti Suosalon ja Raila Leppäkosken kanssa, ohjaus Raila Leppäkoski, Tampereen teatterikesä, Mobita / Dansko, Edinburgh Festival Fringe, Gateway Theater , Mikkelin teatteri, Jyväskylän kaupunginteatteri
  • My life in Art, näytelmä, lavastus ja valosuunnittelu, ohjaus Paavo westerberg, Linnateatteri Turku,  puoli Q Helsinki
  •  Nachmittag eines faun / in wassern spiegeln / liebe an und Fur sich, 3 tanssiteosta, valosuunnittelu, koreografia Martin Stiefermann, Oldenburgisches staatstheater

        2002

  •  Ronja raubersdochter, näytelmä,  lavastus ja valosuunnittelu, ohjaus Britta Geister, Deutches Theater in Göttingen
  •  Titus Andronicus fall of Rome ein Shakespeare kommentar, näytelmä, lavastus, pukusuunnittelu ja valosuunnittelu,  ohjaus Britta  Geister, Deutches Theater in Göttingen
  •  Yhä pimenevä talo, näytelmä, valo-ja äänisuunnittelu yhdessä Pietu Pietiäisen kanssa, ohjaus Atro Kahiluoto, Teatteri Takomo, Helsinki
  •  Rommia ja votkaa, monologinäytelmä,  valosuunnittelu, ohjaus Mika Leskinen, KOM-ravintola Helsinki, Turun kaupunginteatteri

        2001

  •  Monolog fur Stabhochspringerin, näytelmä, lavastus, pukusuunnittelu ja valosuunnittelu, ohjaus Britta Geister, Theater Bielefeld
  •  Arabische Nacht, näytelmä, lavastus ja valosuunnittelu, ohjaus Britta Geister, Deutches Theater in Göttingen
  •  Insomnia, runoesitys, valosuunnittelu, ohjaus Mika Myllyaho, Forum Box Helsinki,   Kansallisteatterin Willensauna

        2000

  •  Geisterbahn, näytelmä, valosuunnittelu, ohjaus Britta Geister, Landesbuhne Wilhelmshaven
  •  Saniaislaakson sankari, nukketeatterinäytelmä, valosuunnittelu, ohjaus Simo Routarinne, Teatteri Hevosenkenkä, Espoo
  •  Kahden herran palvelija, näytelmä, valosuunnittelu,  ohjaus Pasi Lampela, Teatteri Jurkka, Helsinki

        1999

  •  Surfing Scotland / Passing Places, näytelmä, valosuunnittelu, ohjaus Britta Geister, Deutches Theater in Göttingen
  •  Etelänavan valloitus / Sudpol, näytelmä, valosuunnittelu, ohjaus Manfred Karge, Helsingin kaupunginteatteri / studio Elsa
  •  Kaikki naiset näkevät unia, näytelmä, valo- ja äänisuunnittelu, ohjaus Katariina Numminen, Teatteri Raivoisat Ruusut / Fredrikintori,  Helsinki

        1998

  •  Europa Galante, ooppera, valosuunnittelu, ohjaus Juha Hemanus, Yliopiston juhlasali, Helsinki
  •  Robottipoika Ville Voltti, nukketeatterinäytelmä, valosuunnittelu, ohjaus Patrik Drake, Teatteri hevosenkenkä, Espoo
  •  Amerikan Buffalo, näytelmä, valosuunnittelu, ohjaus Pasi Lampela, Teatteri Jurkka, Helsinki
  •  My heart belongs to daddy, näytelmä, valosuunnittelu, ohjaus Katariina Numminen, Ateneum sali, Helsinki
  •  Pieni merenneito, nukketeatterinäytelmä, valosuunnittelu, ohjaus Simo Routarinne, nukketeatteri hevosenkenkä, Espoo
  •  Brotladen-Leipäkauppa, näytelmä, valosuunnittelu,  ohjaus Dirks, Klemm, Clarke, Karge, Geister, Joss kokonaisuuden ohjaus Manfred Karge,  BAT-Berlin, Tampereen teatterikesä

         1997

*        Maalari Murina , nukketeatterinäytelmä,  valosuunnittelu, ohjaus Ville Mäkelä, Teatteri       Hevosenkenkä, Espoo